Dňa 28.9.2015 sme sa zúčastnili exkurzie, ktorá sa niesla v kresťanskom a kultúrnom duchu. Spolu s nami boli i kolegovia z družobných škôl Weikendorf a Ganserndorf. Ako prvý sme navštívili Čierny kláštor v okresnom meste Malacky.
Tak niečo z histórie. Malacký kláštor existoval takmer 300 rokov. Patril medzi najväčšie a najvýznamnejšie na slovenskom území. Pôsobilo tu mnoho františkánskych osobností – hudobníkov, literátov, výtvarníkov, vedcov. Kláštor bol zlikvidovaný v apríli 1950 príslušníkmi komunistickej moci. Dodnes sa františkáni do Malaciek nevrátili. Do obdobia založenia kláštora spadá aj založenie kostola spojeného s kláštorom chodbami a chórom. Chrám tvorí baroková chrámová loď s bočnými kaplnkami, zakončená vpredu svätyňou. Vzadu je chrámová loď zakončená chórom. V strede kostola na stene vpravo je kazateľnica. Pod kazateľnicou je vchod do Kaplnky Bolestnej Panny Márie a Márie Magdelény. Za ňou sa nachádza kaplnka svätých schodov. Tá bola podľa františkánskej kroniky postavená spolu s chrámom na príkaz Pavla IV. Pálffyho. Sväté schody sú kópiou jeruzalemských schodov, po ktorých išiel Kristus k Pilátovi. Po schodoch na ľavom schodisku sa vystupuje na pamäť umučenia Krista kľačiačky. Sväté schody sú obľúbeným miestom pútnikov a turistov. Vzadu na ľavej strane kostola je vchod do Loretánskej kaplnky. V strede je Lurdská kaplnka a vpredu sa nachádza “pálffyovská kaplnka”. Skvostnou pamiatkou v kostole je hlavný oltár Nepoškvrneného počatia Panny Márie z 18. storočia. V chrámovej lodi sa nachádzajú ďalšie tri oltáre.
Našou druhou zastávkou bola dedinka Kostolište, kde sa narodil známy slovenský maliar Martin Benka. Pamätnou izbou nás sprevádzal dlhoročný priateľ tohto umelca, pán Chmela. Pamätná izba je umiestnená v budove Spoločenského domu v Kostolišti. Pútavo, nostalgicky nám vyrozprával p. Chmela o živote, vzdelaní, tvorbe M. Benku. Krátke pripomenutie z jeho tvorby: vytvoril pozoruhodný cyklus obrazov s povstaleckou tematikou. V roku 1948 mu bol udelený čestný titul Laureát štátnej ceny, no i predtým bol viackrát vyznamenaný. Pri príležitosti 65-tich narodenín mu bol ako prvému slovenskému maliarovi udelený titul Národný umelec a o desať rokov neskôr, v roku 1963 bol vyznamenaný Rádom republiky za celoživotné dielo. Na päťkorunovej bankovke z roku 1939 bola použitá jeho štúdia dievčenskej hlavy a na desať- a dvadsaťkorunovej bankovke motív zátišia. Vďaka svojpomoci miestnych občanov vznikla ešte za umelcovho života pamätná izba v miestom kultúrnom dome. Výjavy muža a ženy v kostolištianskom kroji na priečelí kultúrneho domu nakreslil sám umelec ešte za svojho života. Taktiež je zachovaný i Benkov rodný dom, ktorý je po rekonštrukcii. Benkove diela je možné vzhliadnuť nielen v pamätnej izbe Martina Benku, ale i v miestnom kostole, kde namaľoval obraz sv. Martina na koni, patróna kostola. Na obecnom úrade v Kostolišti sa tiež nachádzajú obrazy v sobášnej sieni, a to Záhorácka svadba.
Dlho sme behali po našich kultúrnych pamiatkach a preto niet divu, že nám vytrávilo. O naše hladné brušká sa postaral p. kuchár Szilvássy s manželkou. Pekárske umenie predstavili p. Pláštiková, p. Szilvássyová a p. Šimkovičová. Našej kolegyni Zuzke Trstenskej ďakujeme za výklad v cudzom jazyku, aby aj naši priatelia rozumeli. Tešíme sa na ďalšie príjemne prežité chvíle s našimi rakúskymi kolegami.
V rámci cezhraničnej spolupráce sme sa zapojili do ďalšej fázy prípravy projektu Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov, v rámci ktorého sme naplánovali aj spoločné stretnutia žiakov z družobných škôl.
Ďakujeme pánovi starostovi JUDr. Borisovi Šimkovičovi a pracovníčkam OÚ za podporu pri organizovaní tohto stretnutia!
Mgr. Iveta Gombárová
Fotoalbum