
"Keď mám peknú knižku v ruke - hoci neveľkú – je to, akoby som stretla dobrú priateľku."
Knihy. Pre niektorých neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných, aj čas oddychu. Aké knihy si vyberáme?
Niekto knihy veršov, iní obrázkové knihy o zvieratkách, rozprávky, bájky, povesti. Knihy o prírode, či príbehy zo života. Knihy zo sveta vedy a techniky, cestopisy a životopisy, dobrodružné knihy, atlasy či encyklopédie.
Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sa z historických dokumentov dozvedáme o známej a zaujímavej postave slovenskej histórie – Martinovi Hrebendovi Hačavskom. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy. Rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov, mluvníc a kníh medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955 ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Záujem o knihu, prácu s ňou, podporujeme u detí denne počas celého školského roka. Na hodinách literatúry, čítania, dejepisu, vlastivedy sa deti zoznamujú s klasickou i modernou literatúrou.
V rámci Mesiaca knihy sa knihám venujeme intenzívnejšie. Pre našich mladých čitateľov sme pripravili niekoľko zaujímavých akcií. Jednou z nich je výstavka kníh spojená s predajom v našej školskej čitárni. Deti si môžu knihy prelistovať, prečítať úryvok, stráviť pri nich príjemnú vyučovaciu hodinu. Z bohatej ponuky si určite každý vyberie tú svoju.
Zuzana Doršicová
Fotoalbum