Fotoalbum
Prírodno-dejepisná vychádzka
Máme nové ihrisko!
Dočkali sme sa! Staré, nefunkčné ihrisko sa zmenilo na športovisko, ktoré si naši žiaci zaslúžia.
Rekonštrukciu ihriska sme odštartovali zaslaním žiadosti na Úrad vlády SR a z rezervy predsedu vlády sme obdržali 10 000,- eur. Oslovili sme viaceré firmy, ktoré vypracovali cenové ponuky, ale zároveň sme hľadali firmu, ktorá by opracovala jestvujúce betónové mantinely. Obecný úrad v Záhorskej Vsi zabezpečil prípravné práce - odstránenie asfaltu, prípravu plochy - navezenie jednotlivých frakcií podkladového materiálu.
Následne nastúpila firma, ktorá položila umelý trávnik, betónové mantinely obalila umelým trávnikom. Kolorit nového športoviska bol doplnený novými a bezpečnými futbalovými bránkami. Na ihrisku môžu žiaci hrať futbal, volejbal, nohejbal, tenis.
V ďalšej fáze nás čaká osedenie vstupných bránok, osadenie siete na zabezpečenie "hrajúcich" lôpt, bežecký ovál, doskočisko a veľa ďalších športových kútikov v rámci školského dvora.
RŠ
Fotoalbum
FirstFarms - exkurzia
V pondelok 20. júna 2016 sa uskutočnilo stretnutie žiakov krúžku Hravá nemčina s rakúskymi kamarátmi z družobnej školy Volkschule Weikendorf. Po privítaní na kompe, pri brehu rieky Moravy a pozdravoch v oboch jazykoch, sa všetky deti spoločne so svojimi pedagógmi vybrali na exkurziu do FirstFarms Plavecký Štvrtok, aby sa spoločne prizreli a dozvedeli o kravičkách, teliatkach, mliečku. Čo všetko ujovia a tety na farme musia urobiť, aby sa mliečko od kravičky dostalo do pohárika na náš stôl. Vypočuli si veľa zaujímavého - koľko mliečka máme od jednej kravičky za deň, ako a čím ich kŕmia, čistia, doja a ako im pri tom pomáhajú stroje a počítače. Ponavštevovali a skamarátili sa s teliatkami v malých domčekoch - teľatníkoch, vymýšľali pre ne mená a dokonca prosili uja, či by im do školy nepodaroval jedno teliatko, aby sa oň mohli starať.
Príjemné to bolo veru stretnutie a hoci celé predpoludnie pršalo, dážď si nikto nevšímal. Nové zážitky, množstvo poznatkov zo života na farme, spoznávanie nových kamarátov, konverzácia v nemčine i v slovenčine, spočiatku nesmelá, no cestou späť už znela veselá vrava.
S prísľubom nového stretnutia v novom školskom roku si deti i pedagógovia zaželali krásne prázdniny.
Zuzana Doršicová
Fotoalbum
Príroda je život pre každého - úspech!
Mestské kultúrne a informačné centrum a Mestská knižnica Ruda Morica v Stupave ocenila literárnu prácu našej žiačky Viktórie Kaderovej, žiačky 9. ročníka.
Táto literárna súťaž vznikla v roku 1996 na počesť slovenského spisovateľa Ruda Morica, veľkého milovníka našej krásnej prírody. Tento rok sa konal už XXI. ročník tejto literárnej súťaže, v ktorej žiaci vyjadrujú svoj vzťah k prírode a k ochrane životného prostredia. Veľmi nás potešila správa, že porota vybrala a ocenila prácu našej žiačky a zároveň zverejnila v zborníku najlepších literárnych prác.
Viki srdečne blahoželáme a tešíme sa z jej úspechu, je našou najlepšou reprezentantkou školy, získala veľa ocenení v literárnych súťažiach, vedomostných, bola úspešnou riešiteľkou jazykových olympiád.
Želáme jej veľa úspechov v ďalšom štúdiu na bilingválnom gymnáziu, aby sa jej v práci a v reprezentácii darilo tak, ako v našej škole.
Mgr. Višvaderová Božena
Môj najkrajší zážitok v prírode
Tento očarujúci okamih sa stal raz v lete skoro ráno. Rosa ešte nezostúpila zo stebiel trávy a slnko zafarbilo oblohu do oranžova.
Mohlo byť asi pol šiestej a my sme zobrali naše dva psy na raňajšiu túru. Potrebovali sa prevetrať, naložili sme ich do auta a vyviezli sme sa za dedinu.
Zastavili sme na štrkovej ceste pri poli, na ktorom sa vlnilo v jemnom vánku obilie. Vystúpili sme z auta, skontrolovali sme okolie či môžeme psíkov pustiť, aby sa ich náhodní chodci, ktorí chodia do prírody po turistickom chodníku behať nezľakli. Pustili sme psov a dávali sme s otcom na ne pozor.
Trochu sme sa s nimi prechádzali po prašnej vyjazdenej ceste a snažili sme sa vyhýbať malým jamám, ktoré vyhrabali zajace.
Moju pozornosť upútalo prostredie naokolo. Celkom ma to potešilo, že odpadky boli v nedohľadne. Vidieť, že nielen rybári a poľovníci sa starajú o čistotu prostredia, ale aj ľudia túlajúci sa prírodou ju chránia. Zanechalo to vo mne pozitívny dojem a prišlo mi na um, že aj stromy v lese oproti poľu sa určite z toho tešia.
Mierny vlahý letný vánok prečesával koruny stromov a obilie jemne ševelilo, akoby sa mladé obilné klásky medzi sebou zhovárali. Ich hlavičky sa dotýkali a ukláňali, že to vyzeralo akoby tancovali. Vtom sme si s otcom všimli, že naše psy vetria. Otec ich privolal k sebe. Neochotne doskákali k nám, pobrali sme sa späť k autu.
Začínalo byť horúco a slnko nepríjemne svietilo do očí. Vetrík utíchol a okolo nás sa ani vzduch nepohol. Šantiace psy si veselo značkovali nové územie, keď zrazu jeden z nich začal brechať.
Pritiahla som ho k sebe a pozrela som smerom k lesu, kde pozeral aj psík. Vtedy sa z lesa vynorila črieda sŕn a srncov a krížom cez pole sa vybrali hľadať miesto, kde by našli dostatok potravy. Úplne nám to s otcom vyrazilo dych. Očarene sme stáli ani sa nepohnúc, aj naše psy zostali v pomykove.
Stádo sa ladne pohybovalo, jemne nadskakovalo. Srnce mali neuveriteľné parožie a srny neustále dávali pozor na svoje mláďatá. Tento rozprávkový okamih trval len krátko, lebo naše psy opäť, keď sa spamätali z prekvapenia, začali brechať.
Črieda zrýchlila svoj beh naprieč poľom a stratila sa opäť v lese. Udivene som pozerala raz na tajomný les, ktorý skryl tú čarovnú scenériu, raz na miesto v poli, kde sa chcelo stádo pred malou chvíľou popásť.
Kráčali sme s otcom k autu stále sa obzerajúc a neveriacky krútiac hlavou, že sme niečo také zažili, aj naše psy akoby boli z toho všetkého prekvapené. Len ma mrzelo, že som nemala pri sebe fotoaparát a tento krásny okamih som si nezvečnila na pamiatku.
Viktória Kaderová, 9.A
Fotoalbum
Zážitkové učenie na hodine techniky v V.A
Na hodine techniky sa žiaci učia nielen teoretické vedomosti, ale sa priúčajú aj praktickým činnostiam. Jednou z nich je aj práca na školskom pozemku – políčku. Od skorej jari si žiaci pripravovali vhodnú pôdu na sadzbu a sejbu. Len čo prialo počasie s chuťou sa pustili do sadenia reďkovky, cibuľky, hrášku, kukurice a kvietkov. Prvá úroda nedala na seba dlho čakať. Začiatkom mája si už vychutnávali prvé plody svojej práce – reďkovku a neskôr mladú cibuľku. Onedlho sa už budú tešiť z hrášku a okrasných kvietkov.
Manuálna práca ich veľmi teší, hlavne keď desiatu majú doplnenú zdravou a vlastnoručne dopestovanou bio zeleninkou. Verím, že im táto chuť a elán do práce vydrží aj do budúceho školského roku, lebo na jeseň ich čaká ďalšia úroda – halloweenské tekvičky a príprava pôdy na jarnú sadzbu.
Mgr. Ľubica Szilvássyová
Fotoalbum
Pexesový kráľ
Dňa 16. 6. 2016 sa v ŠKD odohral prvý pexesový turnaj detí. Do súťaže sa prihlásilo 16 detí. Bojovalo sa hlavne o titul Pexesový kráľ.
1. miesto: Saška Noseková, II.A
2. miesto: Jurko Zvěřina, III.A
3. miesto: Filipko Kňaze, I.A
4. miesto: Veronika Pavešicová, IV.A
Veronika Šimkovičová
Fotoalbum
Škola v prírode - Račkova dolina
Od 6. júna do 10. júna by ste márne hľadali 34 detí I. stupňa v našej škole. V škole síce boli, ale školské lavice a triedy vymenili za vyučovanie o niekoľko sto kilometrov ďalej, v prekrásnom prostredí našich veľhôr - Západné Tatry. Račkova dolina a hotel Mier boli miestom, kde deti strávili nezabudnuteľných 5 dní školy v prírode. Prežili školský týždeň v náručí tatranskej prírody, dýchali čerstvý vzduch, vzdelávali sa, hrali, športovali, poznávali prírodu, jej obyvateľov, zabávali sa a objavovali krásy nášho Slovenska.
Počas pobytu školáci absolvovali výlet na Štrbské Pleso, poobdivovali krásne horské jazero, spoza ktorého sa hrdo a majestátne týčili tatranské štíty so zvyškami snehu. V turisticko-informačnom centre im teta porozprávala zaujímavosti o tatranských zvieratkách, pozreli si film o svišťovi a kamzíkovi. Výlet pokračoval do skanzenu Pribylina - Múzea liptovskej dediny - oázy pohody, ticha, skvostov stredovekej ľudovej architektúry. Naozajstný balzam na detské dušičky.
Zvyšok týždňa deti zažili množstvo zábavy i poučenia - vychádzky do okolitej prírody, tvorenie z prírodnín, športové súťaže, vyšantili sa na skákacom hrade so šmykľavkami, pozdraviť ich prišiel maskot Shrek, poopekali pri večernom ohníku, predviedli svoju zručnosť a vedomosti v kvízoch, zatancovali si na diskotéke, naučili sa nový tanec. Zážitkom pre deti bolo i spoločné bývanie s kamarátmi a spolužiakmi, upratovanie izieb, následné bodovanie a snaha o získanie titulu ,,Najkrajšia izba". No a samozrejme vyučovanie zamerané na prírodu, hory, lesy, rastliny, zvieratká.
Škola v prírode bola úspešným zavŕšením končiaceho sa školského roka. Spokojné očká detí, ich červené líčka, úsmev na tvári a radosť z prežitého týždňa - to všetko bolo najväčšou odmenou pre nás všetkých, ktorí sme pre našich prvostupniarov školu v prírode pripravili. Vďaka patrí našej pani riaditeľke PaedDr. Ivici Pupikovej za zorganizovanie ŠvP a pani zdravotníčke Lucii Šimkovičovej, ktorá sa starala o zdravie detí počas pobytu. Sponzorsky ovocím prispeli rodičia detí, čím spestrili ich jedálny lístok. Vďaka patrí i Obecnému úradu v Záhorskej Vsi a Združeniu rodičov školy pri ZŠ za finančný príspevok na dopravu.
Zuzana Doršicová
Fotoalbum
Vyhodnotenie a odovzdávanie cien
V piatok 10. júna sa v CVČ Malacky uskutočnilo vyhodnotenie a odovzdávanie cien víťazom okresných olympiád a súťaží v školskom roku 2015/16. Prítomný bol aj primátor Malaciek Juraj Říha a predsedovia jednotlivých porôt.
Ocenení boli:Európa v škole:Amanda Danielová, VI.A - ocenená literárna práca s postupom do celoslovenského kolaNina Strakošová, VIII.A - ocenená výtvarná práca s postupom do celoslovenského kolaŠpeciálna cena CVČ - súbor multimediálnych prác : Stanislav Nechala, V.APavlína Kočišová, VI.AAlexander Annuš, VII.AAndrej Lapčík, VII.ATomáš Foldeši, VII.ASabína Zámečníková, VIII.AMichal Zeman, VIII.ANikola Machovičová, IX.ABiologická olympiáda, kategória D :Stanislav Nechala, V.A - 2. miestoVšetkým blahoželáme a prajeme im veľa úspechov .Mgr. R. NechalováFotoalbum
Deň otcov
Tradícia Dňa otcov vznikla v roku 1910 v štáte Washington. Istá Američanka si chcela uctiť svojho otca, ktorý musel sám vychovávať šesť detí. Hneď, ako sa dozvedela, že aj matky majú svoj sviatok, navrhla, aby aj všetci otcovia mali podobný sviatok. Prvá oslava sa konala v deň narodenín jej otca, 19. júna 1910.
Od tej doby popularita sviatku rástla až do dnešnej podoby. Otcovský vzor, ktorý nám naši tatkovia dávajú, vyvažuje ten, ktorý nám dávajú naše mamy. Už odmalička nás zahŕňajú láskou, nehou a opaterou. Snažia sa nás chrániť pred všetkým zlým, čo by nás mohlo postihnúť. Sú našimi opornými bodmi a sú tu vždy pre nás. Keď potrebujeme pomôcť s domácimi úlohami, zaväzovaním šnúrok na topánkach ako malé deti, alebo nám dovolia zjesť viac sladkostí ako nám dovolili maminky. Takisto nám dávajú rady do života, poučujú nás o svete vôkol nás a vedia, čo kedy povedať. Predovšetkým sa z nás snažia vychovať dobrých ľudí.
Toto je len pár príkladov toho, ako sa o nás naši otcovia starajú. Poďme im teda vyjadriť našu vďaku!
Viktória Kaderová, IX.A
Naši žiaci si na hodinách občianskej náuky uctili svojich ocinov výtvarným spracovaním, typickým pre ich ocinov, ockov, tatinov ap.
Fotoalbum
Súťaž v streľbe zo vzduchovky
Dňa 11. 6. 2016 sa naša škola zúčastnila streľby zo vzduchovky, ktorú organizovalo PZ Rozkvet Záhorská Ves. Mali sme dve družstvá - dospelí: p. Aľušiková, p. Nechalová, p. Šimkovičová a p. Szilvássy, deti: Stanko Nechala, Stanko Pavešic, Vikinka Olejková a Emmka Lučánska. V tejto súťaži boli úspešné všetky deti a z dospelých v kategórii žien P. Aľušiková získala 1. miesto. Prišla nás povzbudiť aj p. riaditeľka ZŠ.
Veronika Šimkovičová
Fotoalbum
Basketbalový turnaj ZŠ Záhorská Ves
Dňa 7.6.2016 (utorok) sa po vyučovaní konal v našej základnej škole basketbalový turnaj o Putovný pohár riaditeľky ZŠ Záhorská Ves. Turnaja sa zúčastnili celkovo 3 triedy z druhého stupňa.
Turnaj sa hral systémom každý s každým a hrací čas bol 2 x 10 minút. Prvý zápas proti sebe nastúpili minuloročný víťaz (siedmaci) a špeciálna trieda. Zápas bol veľmi vyrovnaný, no nakoniec sa z víťazstva tešili siedmaci v pomere 8:6. V druhom zápase sa stretli deviataci proti špeciálnej triede. V zápase najskôr dominovala špeciálna trieda, potom vyhrávali deviataci a v samom závere zápasu sa špeciálnej triede podarilo dorovnať skóre a zápas skončil remízou 18:18. V poslednom zápase sa stretli siedmaci a deviataci. Víťaz tohto zápasu by vyhral aj celý turnaj. Počas celého zápasu mali miernu prevahu siedmaci a dokázali dotiahnuť zápas do víťazného konca v pomere 18:12.
Prvenstvo znova obhájili siedmaci a môžu sa tešiť z putovného pohára, ktorý bude zdobiť ich triedu. Na druhom mieste skončila o skóre špeciálna trieda a na treťom mieste sa umiestnili deviataci. Všetkých chlapcov treba pochváliť za výborné športové výkony.
Mgr. Michal Baboľ
Fotoalbum
OZNAM PRE RODIČOV
Milí rodičia, Vaše a naše detičky šťastne prišli do Račkovej doliny!
V utorok boli žiaci na slnečnom výlete na Štrbskom Plese a v Múzeu liptovskej dediny Pribylina.
V stredu doobeda prebiehalo vyučovanie v hoteli a v blízkom lese. Poobede prišli za žiakmi atrakcie, ktoré deti využívali na lúke pred hotelom.
Deviataci - tablo
„Pozor, pozor!“ oznam miestneho rozhlasu. Zo Základnej školy Záhorská Ves unikne trinásť balónov. Na každom z nich vyletí jeden deviatak. Stane sa tak 30. júna 2016. Rozpŕchnu sa po blízkych stredných školách. Fotografie týchto „uprchlíkov“ sú vystavené na ich spoločnom table, ktoré môžete vidieť vystavené v kultúrnom dome.
Želáme im úspešný let do nových dní!
Mgr. Pavlína Janotková
Fotoalbum
Literárna súťaž "Čo škodí a prospieva nášmu zdraviu" - úspech!
Viktória Kaderová (IX.A) sa zúčastnila literárnej súťaže „Čo škodí a čo prospieva nášmu zdraviu“. Zužitkovala svoje vedomosti z prírodovedných predmetov, v ktorých sa žiaci učia o tom, ako funguje ľudské telo, čo sa deje s potravou v našom tele, ktoré látky telu prospievajú a ktoré naopak škodia. Zároveň ukázala svoju silnú stránku z vedomostí zo slovenského jazyka. Na mieste je otázka: „Rodí sa nová vedkyňa či spisovateľka?“ Jednoznačne musíme povedať, že sa ukázal talent, ktorý Viktória má. Viktória bola v súťaži úspešná a ocenená. Cenu jej odovzdala pani Mgr. Klasová z CPPPa P v Malackách.
Viktórii gratulujeme a želáme ešte veľa úspechov v ďalšom štúdiu!
Mgr. Pavlína Janotková
Fotoalbum
Nadácia Volkswagen Slovakia podporí náš projekt!
V týchto dňoch sme obdržali výbornú správu z Nadácie Volkswagen Slovakia:
"Dobrý deň prajem,
dňa 27. mája 2016 zasadala Komisia rozhodujúca o podpore žiadostí o grant na projekty zo skupiny ku dňu 15.5.2016 prijatých žiadostí v rámci druhého kola grantového programu Projekty zamestnancov. V zmysle rozhodnutia Komisie Vám s radosťou oznamujeme, že Nadácia Volkswagen Slovakia Váš projekt podporí."
Ďakujeme!
RŠ
Projekt: Bájky v VI.A
Vo svojom putovaní našou literatúrou sme sa stretli aj s bájkami. Bola v nich skrytá ľudská skúsenosť a múdrosť, skladajúca sa z krásnych myšlienok. Pri ich čítaní sme sa nielen potešili, ale aj pobavili a poučili. Naučili sme sa ich reprodukovať, robiť k nim ilustrácie, ba skúsili sme bájky aj tvoriť. Ako sa nám podarili? Skúste si ich prečítať.
Vaši žiaci VI. A
Páv a vrabce
(Bájka)
V opustenej záhrade žil páv a vrabce. Vrabce už odmalička závideli pávovi jeho krásne perie.
Obletovali okolo páva, najviac vrabec Merko.
Jedného dňa to už páv nevydržal a prihovoril sa mu.
„ Čo stále hľadáš vrabčisko, keď neustále okolo mňa obletuješ a čvirikáš mi do ucha?“
„ Hľadám si niečo pod zub, odvetil mu vrabec a zletel do trávy.
„ Mám toľko jedla, že ho ani do konca roka toľko nenazbieraš!“ pochválil sa mu páv.
Vrabec však na pávovu chválu neodvetil a prezeral si stebielko trávy, či tam nie je skrytá chutná húsenička.
„Moje perie je najkrajšie na celom svete!“ pokračoval páv v samochvále.
„ Každý by chcel len mňa za priateľa!“ chvastal sa.
„Vy, vrabce, ste len také nenápadné úbožiatka!“
„ Kto by si vás všímal, nikoho neočaríte svojím vzhľadom.“
„Pozrite len na mňa, aj slnko mi závidí krásu peria. Som dokonca krajší ako dúha!“
Vrabce už nemohli počúvať to jeho škriekanie a radšej odleteli preč.
Vtom sa ozval akýsi šuchot z neďalekého krovia. Boli tam skrytí pytliaci so sieťou.
Sieť zašušťala a skončila na pávovi. Pytliaci páva zviazali a odniesli zo záhrady preč.
Ponaučenie: Byť pyšný a arogantný sa neoplatí, lebo na každého príde.
Adam Kadera
Patrik Zámečník
Samuel Vrúbel
Marek Šušuk
Bocian a vrana
(Bájka)
Na starom topole bolo veľké bocianie hniezdo, na ktorom sedela bociania mama. Neďaleko práve oral sedliak pole.
Zbadal to bocian a zletel z hniezda na zem. Na poli hľadala potravu aj vrana, ktorá bývala v neďalekom lese.
Vrana i bocian usilovne pracovali, lebo v ich hniezdach čakali hladné mláďatá.
„Dobrý deň, vrana, koľko mladých ťa čaká?“ zvedavo sa spýtal s plným zobákom bocian.
Vrana však neodpovedala, len nepriateľsky zaškúlila na bociana.
Keď bociania mama videla, že vrana si jej nevšíma, odletela s plným zobákom do hniezda.
Potravu dala mladým a vrátila sa späť na pole.
Vrana videla, že sa bocian vrátil, rýchlo odletela, ale nie do svojho hniezda, ale bocianieho. Ukradla mladým bocianom potravu a odletela do lesa, kde ju čakali hladné mláďatá. Keď sa bociania mama vrátila, našla svoje mláďatá hladné.
„No počkaj, vrana, ja ti to vrátim!“
Na druhý deň pozorovala vranu, ako nosí potravu do neďalekého lesa.
Počkala, až sa vrana s potravou vrátila do hniezda a keď odletela, bocian našiel vranie hniezdo a všetku potravu odniesol do svojho hniezda.
V ten deň nemusela bociania mama ani prstom pohnúť, lebo hlúpa vrana pracovala za ňu, bocianie mláďatá boli sýte, zato vranie hladné.
Poučenie: Kradnúť sa neoplatí, lebo za krádež, keď ťa prichytia, ťa každý potrestá.
Ján Melega
Mário Brutvan
Pavol Poss
Dominik Malík
Žaba a mucha
(Bájka)
Raz pri jazere sedela na lekne hladná žaba. Okolo žaby práve letela mucha, ktorú žaba chcela zjesť.
Žaba ju začala naháňať. Splašená mucha začala kričať o pomoc.
„Ratujte ma božie stvory, veľká ropucha ma chce zjesť, pomóc!“
Žaba sa len smiala: „Kto ti už môže pomôcť. Tebe, takej malej muche.“
Mucha jej odvetila: „Aj keď som malá, som šikovná, daruj mi život a ja sa ti odvďačím.“ Žaba sa len tomu zasmiala. Muchu pustila s tým, že keď ju chytí druhýkrát, tak ju zožerie. „ Neukazuj sa mi na oči!“ zakričala za odlietajúcou muchou.
Mucha odletela a hladná žaba sa trápila ďalej. Skákala z miesta na miesto a kde nič – tu nič. Vhodnú potravu nemohla nájsť. Bola stále slabšia a slabšia.
Keď už strácala nádej a silu, priletela mucha so svojimi priateľmi a priniesli jej plný košík jedla.
„Ďakujem ti, milá mucha, že si na mňa nezabudla.“ Zaradovala sa ropucha a s chuťou sa pustila do jedla, ktoré jej zachránilo život.
Ponaučenie: Aj malý môže pomôcť veľkému, keď je v núdzi.
Barbora Čápková
Enrico Toráč
Kristína Toráčová
Natália Toráčová
Líška a myška
(Bájka)
Jedného krásneho jarného dňa, keď slnečné lúče pohládzali premrznutú zem, sa myška prechádzala po lesnom parku.
Vtom ako zabočila z lesného chodníčka na cestičku, zbadala myšku líška. „Čo tu robíš tak sama?“ spýtala sa jej zvedavo líška čakajúc na myškinu odpoveď. „ Hľadám si niečo pod zub, moja komôrka zíva prázdnotou,“ odpovedala jej myška.
„ Poď so mnou, ukážem ti moje dobré jedlo, určite bude chutiť aj tebe po dlhej zime.“
Myška sa nedala dlho núkať, pobrala sa s líškou do jej nory pod bútľavým starým dubom.
Doma líšku čakali hladné líšťatá tešiac sa, že mama prinesie čerstvú potravu a ony nebudú musieť jesť nechutné presolené ryby, ktoré líška ukradla rybárovi. Myška s líškou vošli do nory. „Doneste na stôl ryby!“ rozkázala líška líščatám.
No tie nechceli poslúchnuť, ale začali sa hádať, kto myšku zje.
„Nehanbíte sa, ja privediem hosťa a vy naničhodníci ho chcete zožrať!“ kričala nahnevane líška. „ A von!“ rozkázala.
Potom položila pred myšku solenú rybu. Myška sa najedla, poďakovala líške za jej dobrotu a pobrala sa domov. Na druhý deň sa pobrala do lesa pozrieť, či už rastú snežienky, ktoré by natrhala pre líšku, aby sa jej ešte raz poďakovala.
Ako kráčala lesom, počula žalostné nariekanie. Pomaly sa približovala k miestu, odkiaľ počula plač. Na strome zbadala visieť sieť a v nej uväznené malé líščičky. Vyškriabala sa na strom a upevnené lano prehrýzla.
Vyslobodila ich z pasce a priviedla domov. Líška jej poďakovala a pohostila ju solenými rybami.
Ponaučenie: Niekedy aj malý tvor ti môže pomôcť v núdzi.
Amanda Danielová
Jana Demeterová
Pavlína Kočišová
Dominika Tomášková
Fotoalbum
Marionetové divadlo pod hríbikom – Poprepletko
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sme pripravili pre naše deti zábavné športové dopoludnie. Súťaživé hry na školskom dvore, darčeky od sponzorov a chutné občerstvenie potešilo srdiečka všetkých detí. Prialo nám aj krásne slnečné počasie a tak sa deti mohli deti dosýta nabažiť a užiť si rôzne aktivity, ktoré pre nich pripravili pani učiteľky. Ďalšie prekvapenie na nich čakalo v telocvični, kde v podaní hercov Marionetového divadla pod hríbikom si pozreli rozprávku Poprepletko.
Ešte raz blahoželáme našim detičkám k ich sviatku a želáme nech sú stále šťastné, spokojné a usmiate, nech majú veľa lásky, pohladenia a milých slov od nás dospelých.
Mgr. Ľubica Szilvássyová
Fotoalbum
Poďakovanie sponzorom MDD!
Riaditeľstvo Základnej školy v Záhorskej Vsi touto cestou chce poďakovať všetkým sponzorom, ktorí svojou ochotou a ústretovosťou štedro prispeli k oslave MDD našich žiakov. Žiaci oslávili svoj deň športovými turnajmi, absolvovaním hravých disciplín a veselého divadielka a boli obdarovaní sladkými balíčkami.
Ďakujeme:
Firma Printing International, Ing. Jaroslav Slovák
Firma Siloking
Firma Aplitec
Firma Bowix
Firma Coop Jednota
Firma Berto Vysoká pri Morave
Firma Nafta Gbely
Firma Fricas
Medzinárodný deň detí
Dnes je 1.6., kŕasny a významný dátum najmä pre deti. Dnes je medzinárodný deň detí.
Kedže sme chceli potešiť srdiečka našich detí, pripravili sme pre ne pri tejto príležitosti športový deň. Ráno dostali sladké balíčky pre ich mlsné jazýčky. Celý deň sa teda niesol v znamení športových aktivít, ktoré odštartoval stolnotenisový turnaj, následne sme sa vybrali do areálu futbalového ihriska, kde sa odohrali zápasy vo futbale, kin-balle, dievčatá si zase zmerali sily vo volejbale. Za organizáciu športových aktivít ďakujeme pánovi učiteľovi Baboľovi a pánovi učiteľovi Nechevovi.
Prvostupniari s pani učiteľkami zdolávali športové disciplíny na školskom dvore a potom ich navštívilo Divadielko pod hríbikom s krásnymi bábkami. Samozrejme všetkým pedagógom a žiakom patrí poďakovanie za skvelú atmosféru.
Pevne veríme, že sme vyčarovali úsmev na tvári všetkým deťom. Ďakujeme a zároveň blahoželáme všetkým víťazom a zúčastneným.
"Ak máme vychovávať deti, je potrebné, aby sme sa tiež stali deťmi." Martin Luther
Kristína Vicenová
Fotoalbum
Ľudovít Štúr - spomienka
Slovensko sa môže popýšiť množstvom veľmi významných osobností, ktoré nám môže závidieť celý svet. Vynálezcovia, básnici, spisovatelia, hudobníci či vedci. Koncom minulého roka sme si pripomenuli 200 rokov od narodenia kodifikátora spisovnej slovenčiny, jazykovedca, spisovateľa, učiteľa, novinára, poslanca uhorského snemu a nositeľa mnohých ďalších zvučných prívlastkov Ľudovíta Velislava Štúra. Depozity Slovenskej národnej knižnice (SNK) ukrývajú bohatý osobný archív s množstvom skutočných lahôdok zo života tohto velikána – fotografiu s jeho skutočnou podobizňou, školskú písanku, originály listov písaných priateľom či originály jeho diel.
Veľkou historickou udalosťou pre obyvateľov Záhorskej Vsi bol deň 9.jún 2007, kedy vďaka iniciatívy Mgr. Ota Šimkoviča bola odhalená pamätná tabuľa Ľudovítovi Štúrovi, zakladateľovi spisovnej slovenčiny, ktorý 31. mája 1848 utekal cez vtedajšiu Uhorskú Ves v skorých ranných hodinách spolu so svojím ochrancom - farárom Jánom Galbavým z Jablonového pred zatykačom uhorských úradov do rakúskeho Angernu a odtiaľ na Slovanský zjazd do Prahy. Práve z tohto dôvodu sa občania Záhorskej Vsi, žiaci ZŠ a škôlkari zišli 31.5.2016 pri pamätnej tabuli Ľudovíta Štúra. Do programu vo veľkej miere prispeli žiaci II.A triedy piesňami a básne predniesli: Carmenka Kopiarová (II.A), Ninka Mészárosová a Stanko Nechala (obaja V.A).
RŠ
Fotoalbum